Badania USG Dzieci

Badanie USG przezciemiączkowe mózgu noworodków i niemowląt

Badanie przezciemiączkowe jest całkowicie bezpieczne, bezbolesne i nie ma przeciwwskazań co do częstotliwości jego wykonywania, może być przeprowadzane w krótkich odstępach czasowych. Badanie to nie wymaga żadnego przygotowania dziecka, daje możliwość szybkiej oceny stanu morfologicznego struktur mózgu. Badanie służy do wykrywania powikłań poporodowych, zaburzeń cyrkulacji płynu mózgowo-rdzeniowego (wodogłowie) i innych wad wrodzonych mózgu, chorób rozrostowych guzów mózgu.

Badanie wykonuje się za pomocą specjalistycznej głowicy, przykładanej bezpośrednio do powierzchni głowy-w miejscu ciemiączka dużego. Wykonanie badania jest możliwe do czasu zarośnięcia ciemiączka, w praktyce wykonuje się je w noworodków i niemowląt do 6-8 mca życia-w późniejszym wieku zmniejszające się wymiary ciemiączka wpływają na ograniczenie dokładności badania.

 

Badanie USG jamy brzusznej u dzieci

Jest badaniem całkowicie bezpiecznym, bezbolesnym i nie ma przeciwwskazań co do częstotliwości jego wykonywania, może być przeprowadzane w krótkich odstępach czasowych, u dzieci w każdym wieku.

Badanie USG nie wymaga skomplikowanego przygotowania, daje możliwość szybkiej oceny stanów narządów jamy brzusznej i postawienia diagnozy już w trakcie wykonywania badania. Badanie wykonuje się za pomocą specjalistycznej głowicy, przykładanej bezpośrednio do powierzchni ciała. W trakcie badania USG dokonuje się dokładnej oceny budowy, stanu, wielkości i kształtu narządów.

Najważniejsze punkty diagnostyczne :

 • wątroba, pęcherzyk i drogi żółciowe (ocena kształtu, wielkości, struktury miąższu oraz naczyń wewnątrzwątrobowych, obecność zmian ogniskowych w wątrobie np. torbieli, guzów, ropni);
 • pęcherzyk żółciowy i drogi żółciowe (badanie obecności wad wrodzonych, złogów, ostrego i przewlekłego zapalenia); 
 • trzustka (badanie obecności torbieli, guzów oraz objawów stanu zapalnego);
 • śledziona (ocena wielkości, budowy miąższu, zmiany patologiczne lub pourazowe narządu np. torbiele, zwapnienia, ropnie);
 • przewód pokarmowy (ocena kształtu, wielkości oraz badanie zmian patologicznych w obrębie: żołądka, kanału odźwiernika, dwunastnicy, jelita cienkiego i grubego, ocena pod kątem wad wrodzonych); 
 • nerki i pola nadnerczowe (ocena prawidłowości kształtu, wielkości, rozpoznawanie wad wrodzonych i zaburzeń pracy nerek, obecność zmian guzowych, kamieni, zastoju moczu (wodonercze);
 • naczynia krwionośne zaotrzewnowe (patologie aorty brzusznej, pnia trzewnego, drożność żył);
 • śródbrzusze i węzły chłonne (badanie zmian patologicznych).
 • narządy miednicy mniejszej (wykrywanie patologii jajników i macicy)
 • pęcherz moczowy (ocena ściany, ujść moczowodów i cewki moczowej, zaburzenia czynności-zaleganie moczu po mikcji)

 

Zalecane przygotowanie do badania:

 • noworodki i małe niemowlęta nie wymagają żadnego specjalnego przygotowania, zaleca się zabrać ze sobą smoczek i  ew.butelkę z płynem do picia (glukoza, herbatka).
 • u starszych niemowląt i reszty dzieci wystarczy 2-godzinny odstęp od ostatniego posiłku, oraz wypicie wody (0,25-0,5l) celem uzyskania wypełnienia pęcherza moczowego w chwili badania.
 • starsze dzieci i nastolatki z zaburzeniami motoryki jelit, ze skłonnością do zaparć wymagają diety lekkostrawnej (z wyłączeniem słodyczy i soków owocowych), ewentualnie podania środka Espumisan w przeddzień badania. (Preparat należy przyjmować w trakcie lub po posiłku oraz jeśli to konieczne przed snem. W stanach nadmiernego gromadzenia gazów w przewodzie pokarmowym, dzieci w wieku szkolnym i dorośli: 1-4 kapsułki na dobę).

 

Badanie USG moszny i kanałów pachwinowych

Jest badaniem całkowicie bezpiecznym, bezbolesnym i nie ma przeciwwskazań co do częstotliwości jego wykonywania, może być przeprowadzane w krótkich odstępach czasowych, u chłopców w każdym wieku.

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania się pacjenta.

Pozwala na ocenę:

 • jąder i najądrzy (wady wrodzone, guzy, torbiele, stany zapalne, urazy), 
 • ostrych zaburzeń ukrwienia jąder i najądrzy,
 • powrózków nasiennych i patologii naczyniowych (żylaki powrózka),
 • patologii kanałów pachwinowych: przepuklin, wodniaków, zaburzeń zstępowania jąder (wnętrostwo częściowe lub całkowite).

 

Badanie USG tarczycy, ślinianek, węzłów chłonnych i innych struktur szyi

Jest badaniem całkowicie bezpiecznym, bezbolesnym i nie ma przeciwwskazań co do częstotliwości jego wykonywania, może być przeprowadzane w krótkich odstępach czasowych, u dzieci w każdym wieku.

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania się pacjenta.

Pozwala na:

 • ocenę budowy, wielkości i wykrywania patologii tarczycy (guzki, torbiele, stany zapalne);
 • ocenę budowy, wielkości i struktury ślinianek przyusznych, podżuchwowych i podjęzykowych, oraz wykrywanie ich patologii (stany zapalne, kamica z upośledzeniem odpływu wydzieliny, guzy). Badanie wymaga współpracy pacjenta-większe zastosowanie u starszych dzieci;
 • ocenę wielkości i budowy węzłów chłonnych szyi (limfadenopatie zapalne, oraz w przebiegu chłoniaków i białaczek);
 • pozostałe struktury szyi, oraz nietypowe patologie (torbiele szyi, naczyniaki twarzy i szyi, i inne nietypowe sytuacje)-wymagać mogą wcześniejszego telefonicznego uzgodnienia i rozważenia ew. możliwości współpracy dziecka i przyzwolenia na badanie.