USG Jamy Brzusznej
Badanie ultrasonograficzne (USG brzucha) jest najbardziej popularną, łatwo dostępną i mającą szerokie zastosowanie metodą w diagnostyce chorób jamy brzusznej.
USG jest całkowicie bezpieczne, bezbolesne i nie ma przeciwwskazań co do częstotliwości jego wykonywania, może być przeprowadzane w krótkich odstępach czasowych.
Badanie USG nie wymaga skomplikowanego przygotowania, daje możliwość szybkiej oceny stanów narządów jamy brzusznej i postawienia diagnozy już w trakcie wykonywania badania.
Badanie wykonuje się za pomocą specjalistycznej głowicy, przykładanej bezpośrednio do powierzchni ciała. W trakcie badania USG dokonuje się dokładnej oceny budowy, stanu, wielkości i kształtu narządów.
Najważniejsze punkty diagnostyczne:
- wątroba, pęcherzyk i drogi żółciowe (ocena kształtu, wielkości, struktury miąższu oraz naczyń wewnątrzwątrobowych, obecność zmian ogniskowych w wątrobie np. torbieli, guzów, ropni);
- pęcherzyk żółciowy (badanie obecności kamieni, guzów; ostrego i przewlekłego zapalenia);
- trzustka (badanie obecności torbieli, nowotworów oraz ostrego lub przewlekłego zapalenia);
- śledziona (ocena wielkości, budowy miąższu, zmiany patologiczne lub pourazowe narządu np. torbiele, zwapnienia, ropnie);
- przewód pokarmowy (ocena kształtu, wielkości oraz badanie zmian patologicznych w obrębie: żołądka, dwunastnicy, jelita cienkiego i grubego);
- nerki i pola nadnerczowe (ocena prawidłowości kształtu, wielkości, rozpoznawanie wad wrodzonych i zaburzeń pracy nerek, obecność zmian guzowych, kamieni, zastoju moczu (wodonercze);
- naczynia krwionośne zaotrzewnowe (patologie aorty brzusznej, tętniaki, drożność żył);
- śródbrzusze i węzły chłonne (badanie zmian patologicznych).
USG Podbrzusza
Pęcherz moczowy (ocena obrysów pęcherza, budowy ścian, obecność zmian guzowych, polipów oraz kamieni w świetle pęcherza);
Jądra i najądrza (badanie zmian chorobowych; zstępowanie, bóle, ocena wielkości jąder).
Zalecenia w przygotowaniu do badania:
- przed badaniem min. 6-8 godzin pozostać na czczo;
- w przeddzień badania dieta powinna być lekkostrawna;
- wskazane jest na 1 godzinę przed badaniem wypić 1-1,5 litra niegazowanego płynu (woda);
- zalecane jest przedstawienie lekarzowi opisów poprzednich badań.
Szyja i klatka piersiowa
Tarczyca – badanie, które daje szeroki zakres możliwości oceny gruczołu tarczowego i innych struktur znajdujących się na szyi (takich jak: węzły chłonne, naczynia krwionośne).
W badaniu USG tarczycy niezwykle istotna jest dokładna diagnostyka miąższu, wymiarów narządu, a w przypadku wykrycia zmian ogniskowych – ocena ich budowy (guzek lity, torbiel) i lokalizacji oraz ewentualnie naciekania naczyń.
Podczas badania USG tarczycy dokonuje się dokładnej oceny:
- wielkości obu płatów (w trzech wymiarach) oraz grubości cieśni tarczycy;
- echogeniczności miąższu tarczycy, obecność zmian patologicznych: np. torbiele, guzki;
- obecność węzłów chłonnych położonych w zakresie szyi.
Przytarczyce – diagnostyka ultrasonograficzna gruczołów przytarczycy ogranicza się do wykazania i lokalizacji guzów.
Węzły chłonne szyi (powierzchowne i głębokie), nad- i podobojczykowe, pachowe (limfadenopatie pozapalne, chłoniakowe, w przebiegu nowotworów).
Ściany klatki piersiowej, opłucna i płuca
Płuca i opłucna (wykonanie badania przydatne jest w wykrywaniu płynu w jamie opłucnej i wyznaczeniu miejsca przed planowanym nakłuciem diagnostycznym lub odbarczającym.
Badanie USG jest niezwykle przydatne w badaniu gruczołu tarczowego i oceny jego wnikania w obręb klatki piersiowej (wole zamostkowe).
Badanie obecności wysięk opłucnych, zmiany patologiczne: zrosty opłucnej, odma opłucna, zmiany w przestrzeni.