Masaże Lecznicze

Masaż leczniczy

Stanowi mechaniczne wywieranie i zwalnianie ucisku ustroju za pomocą odpowiednich chwytów. Jego działanie poprawia odżywienie masowanych tkanek i wywołuje korzystne dla organizmu reakcje odruchowe w różnych układach. W działaniu lokalnym masażu dochodzi do mechanicznego przepływu krwi w naczyniach krwionośnych oraz chłonki w naczyniach chłonnych, co za tym idzie zwiększa się przepływ krwi przez mięśnie, przyspieszając dostarczenie substancji odżywczych i powodując równocześnie wydalanie produktów przemiany materii. W działaniu centralnym masażu dochodzi do pobudzenia układu nerwowego, który za pomocą odruchów koordynacyjnych kory mózgu może wpływać na wszystkie narządy i układy organizmu. Celem masażu jest zadziałanie na  układ ruchu (mięśnie, ścięgna, torebki stawowe, okostną, kości) oraz na skórę, tkankę łączną, tkankę tłuszczową, zakończenia nerwowe, a także układ krwionośny i chłonny. Masaż ten jest stosowany w rehabilitacji leczniczej. Stanowi on jedną z metod fizjoterapeutycznych, której zadaniem jest przywrócenie sprawności uszkodzonych narządów.

 

Masaż relaksacyjny

Relaksację definiujemy jako: uspokojenie, wyciszenie, redukcję napięć. Ma ona na celu przywrócenie organizmowi zakłóconej równowagi. Zakłócenia te wywołane są w znacznej mierze przez wydatkowanie energii. Następstwem tego są stany zmęczenia i znużenia. Masaż relaksacyjny może okazać się szczególnie skuteczny w usuwaniu właśnie stanów zmęczenia i przemęczenia. W przypadku wyczerpania może być traktowany jako technikę wspomagającą zasadniczą terapię. Przewlekłe, nierozładowane stany napięć psychicznych wpływają zakłócająco na funkcjonowanie organizmu i mogą prowadzić do nerwic, a co za tym idzie do schorzeń psychosomatycznych – do nadciśnienia oraz choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Masaż relaksacyjny polecany jest w szczególności w sytuacjach, gdy objawy zmęczenia przekładają się na poczucie dyskomfortu psychicznego, ogólne osłabienie i poczuciu niemocy. Charakter tego masażu wpływa zbawiennie na układ nerwowy. Doskonale uspokaja, odpręża, wycisza.

 

Masaż antycellulitowy

Zmiany dotknięte cellulitem obejmują głównie tkankę łączną oraz komórki tłuszczowe. Cellulit wynika z zaburzeń funkcji mikrokrążenia, układu limfatycznego oraz z nadmiernej ilości podskórnej tkanki tłuszczowej. Długo utrzymujący się mikroobrzęk sprzyja zaburzeniom ukrwienia i odżywienia dużych obszarów skóry i tkanki podskórnej. Skupiska komórek tłuszczowych już patologicznie zmienionych powodują odkładanie się tzw. „złogów tłuszczowych”, utrudniających prawidłowe krążenie i równomierne nawodnienie. Do powstania cellulitu dochodzi także na drodze zaburzenia cyklu hormonalnego. Zatrzymanie w organizmie wody zaburza mikrokrążenie, zwiększa przepuszczalność naczyń i w rezultacie powoduje powstanie obrzęku. Aby wyrównać powierzchnię skóry miejsc narażonych na występowanie zmian skórnych zaleca się systematyczne stosowanie masażu antycellulitowego. Masaż ten doskonale wyrównuje nierówności skóry, poprawiając jednocześnie przepływ krwi i limfy. Masaż jest bolesny, ale skutecznie likwiduje problem cellulitu.

 

Masaż wpływający na poprawę sylwetki

Do tego rodzaju masażu zalicza się masaż odchudzający, mający na celu redukcję tkanki tłuszczowej, będący elementem walki z otyłością i chorób z nią związanych, oraz masaż modelująco – ujędrniający, mający na celu poprawę kształtu sylwetki w takich obszarach ciała jak: brzuch, pośladki i uda.