Wykonujemy badania w obszarach głowy i szyi, klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy oraz układu mięśniowo-szkieletowego. Specjalizujemy się w diagnostyce chorób onkologicznych; mamy wieloletnie doświadczenie w badaniach MR całego ciała (ang.: Whole Body Imaging), szczególnie w ocenie zmian w szpiku kostnym w przerzutach nowotworowych i szpiczaku mnogim. Aparat 3.0T, dzięki nowoczesnym technikom dyfuzyjnym i perfuzyjnym oraz spektroskopii MR, zwiększa możliwości precyzyjnej diagnostyki w zakresie wielu schorzeń ośrodkowego układu nerwowego, głowy i szyi, jamy brzusznej i miednicy mniejszej, zwłaszcza w wykrywaniu i ocenie zaawansowania zmian nowotworowych; a także w schorzeniach naczyniowych. Wysoka rozdzielczość obrazów uzyskanych na aparacie 3.0T pozwala na precyzyjną ocenę drobnych struktur. W ocenie układu mięśniowo-szkieletowego szczególnie dobrze obrazuje chrząstki stawowe. Aparaty, które mamy do dyspozycji zapewniają zatem dobrą ocenę zarówno szczegółową poszczególnych narządów (np. badanie oczodołów z użyciem dedykowanej cewki lokalnej), jak i całego ciała.
Rodzaj Badania
- Badania głowy (diagnostyka bólów, zawrotów głowy oraz zaburzeń widzenia, obrazowanie mózgowia, badania naczyniowe, diagnostyka zmian ogniskowych i udarów mózgu);
- Badania kręgosłupa (diagnostyka bólów kręgosłupa, ocena mięśni, więzadeł, a ponadto ocena schorzeń samych kręgów – stany zapalne, guzy, przerzuty, zmiany zwyrodnieniowe)
- Badania jamy brzusznej (wątroba, śledziona, nerki oraz ocena dróg żółciowych i naczyń krwionośnych);
- Badania kości i stawów (nieinwazyjna ocena stawów kolanowych, ramiennych łokciowych, biodrowych, stawów stopy i ręki, ocena powierzchni stawowych, więzadeł, ilości płynu wewnątrzczaszkowego, zmian zapalnych, zwyrodnieniowych, nowotworowych w obrębie struktur kostnych);
- Badania naczyniowe;
- Mammografia MR z kontrastem ;
- Badanie całego ciała;
Przygotowanie do badania MR
- Badanie nie wymaga specyficznego przygotowania.
- Na ogół przed badaniem można przyjmować posiłki i leki. Konieczne jest poinformowanie przed badaniem radiologa o wszelkich metalowych lub elektronicznych implantach (zastawkach serca, implantach usznych, metalowych śrub w kościach itd.) – mogą one zakłócać obraz.
- Przed wejściem do sali badania należy zdjąć i zostawić wszelkie metalowe i elektroniczne przedmioty, takie jak spinki do włosów, zegarki, okulary, protezy dentystyczne, karty z paskiem magnetycznym, telefony komórkowe, a także zmyć makijaż.
- Przed badaniem, które wymaga podania środka kontrastującego, należy oznaczyć poziom kreatyniny i wskaźnik GFR.
Jak wygląda badanie MR:
- badanie jest bezbolesne;
- trwa od 15 minut do 90 minut ;
- pacjent leży wygodnie, najczęściej na plecach ;
- w trakcie badania nie można się poruszać;
- niektóre badania wymagają wstrzymania oddechu, zgodnie z zaleceniami personelu;
- po badaniu można wrócić do codziennych zajęć;